دیسفونی اسپاستیک(گرفتگی صدا از نوع انقباضی)|به روزترین توانبخشی منطقه 1 شهرداری کرج

  دیسفونی اسپاستیک(گرفتگی صدا از نوع انقباضی)|به روزترین توانبخشی منطقه 1 شهرداری کرج

در میان انواع اختلالات صدایی ناشی از تماس معیوب تارهای صوتی دیسفونی اسپاستیک برجسته ترین آنهاست.

در این اختلال، تارهای صوتی آن چنان محکم با یکدیگر تماس پیدا می کنند که بیمار برای تولید صوت به سختی می تواند جریان هوای کافی از بین آنها خارج کند. چنین صدایی به صورت فشرده، غژغژ، برخورد شدید و محکم تارآواها که در آن به زحمت صدا تولید می شود مشخص می گردد، که با انقباض بیش از حد تمام دستگاه آواسازی همراه است(آرنولد و لوکزنیگره 96).

وقتی که بیمار سعی می کند تا با دیگران صحبت کند، این علائم صوتی شدیدتر می شوند. احتمالا بیمار در بلند صحبت کردن با خودش، در آواز خواندن ، درخندیدن یا سایر فعالیت صوتی که مستلزم مواجه شدن با دیگران نباشد، دارای اشکال نمی باشد. چنین بیماری به زودی یاد می گیرد که هروقت که سعی می کند تا با کسی صحبت کند، انتظار اشکالاتی در آواسازی داشته باشد، و به این دلیل این اختلال با لکنت شباهت دارد. بیمار تارهای صوتی را بیش از اندازه به یکدیگر نزدیک می کند و سعی می نماید تا جریان هوا را به زور از وسط تارهای صوتی محکم بسته شده خارج کند، که این حالت منجر به لکنت در حنجره می شود.

در حالی که صاحب نظرانی چون، هیور، موسیس، دیسفونی را اسپاستیک را به عنوان اختلالی با منشاء عملکردی به حساب می آورند که حاکی از اشکالاتی در تطبیق فرد با دیگران است.

اشخاصی چون راب، برام لیچ و مور نتیجه گیری می کنند که منشاء این اختلال در دستگاه اعصاب مرکزی است.

اگر چه جدیدا چند عمل جراحی مهم در درمان این اختلال وجود داشته است، که نشان دهنده ی این است که این اختلال نتیجه عصب دار شدن معیوب عضلات نزدیک کننده ی حنجره است با این حال علت این اختلال تا کنون ناشناخته مانده است.

(بارتون 1979، کارپنتیر و دیگران 1979، دِدُ و دیگران 1978) در عمل جراحی که در فصل ششم به تفصیل شرح می دهیم عصب راجعه حنجره ای را در یک طرف قطع می کنند و فلج یک طرفه تار صوتی ایجاد می نمایند. پس از عمل جراحی بیمار به صدای نفس آلود، صدای راحت ونسبتا عادی از سختی و سفتی که تا اندازه ای شبیه به صدای بیماران مبتلا به فلج یک طرفه تارآواها است، مبتلا می شود.

این بیمار دیگر به هیچ وجه مجبور نیست که برای آواسازی هوا را با فشار از وسط تارهای صوتی خارج کند، و به طور کلی نظر بیماران درباره نتایج عمل جراحی امیدوار کننده است. مولف تعدادی از این بیماران را پیگیری نمود و همه  ی آن ها پس از عمل جراحی پیشرفت خوبی در صدا نشان داده اند به ویژه وقتی که پس از عمل جراحی چند هفته تحت گفتاردرمانی قرار گرفته بودند.

آرونسون(1980) سه نوع دیسفونی اسپاستیک تشخیص داده است: نوع بسته کننده( شایع ترین نوع و همان نوع که در بالا شرح داده شده است). نوع بازکننده، و نسبتا نوع نادری از ترکیب بسته کننده و باز کننده ، صدای بیماران مبتلا به دیسفونی اسپاستیک از نوع بسته کننده به صورت آواسازی محکم و شبه خفه مشخص می گردد.

در بیماران مبتلا به دیسفونی نوع بازکننده، بیماران آواسازی طبیعی خواهند داشت و به طور ناگهانی تارآواها دچار انقباض بازکننده خواهند شد وقتی که چاکنای بیماران ناگهان باز می شود، آواسازی به طور موقت قطع می شود، زوایتمن (1979 zwitman) دیسفونی اسپاستیک باز کننده را این گونه توصیف کرده است.

لحظات متناوبی از فقدان صدا (افونی) و نفس آلود بودن صدا که در درمان آن از درمان دیسفونی نوع بسته کننده کاملا متفاوت است به نظر می رسد که  دیسفونی های نوع بسته کننده و باز کننده دو اختلال کاملا متفاوت می باشند.

یکی از این دو با بسته شدن شدید و ناگهانی تارهای صوتی( نوع بسته کننده) و دیگری با باز شدن ناگهانی تارآواها( نوع باز کننده) مشخص می گردد.

بیشتر بیماران مبتلا به دیسفونی اسپاستیک لحظاتی دارای صدای طبیعی هستند که به طور ناگهانی شدیدا دچار سفتی و سختی حنجره می شوند به نظر می رسد این اختلال دارای منشاء اسپاسمی باشد و به همین دلیل پزشکان بیش از پیش آن را دیسفونی اسپاسمی قلمداد می کنند و نه دیسفونی اسپاستیک(آمینوف و همکاران 1979).

شروع هریک از انواع دیسفونی اسپاستیک نسبتا سریع و اکثرا متعاقب وقایع ناخوشایند، و ضربه ای است(ضربه های روانی).

بیماران اغلب وقایع حول و حوش شروع این اختلال را به تفضیل ذکر کردهو معمولا اعلام می دارند که این اختلال تا اندازه ای ثابت و بدون تغییر می باشد مولف چند بیمار مبتلا به دیسفونی اسپاستیک را مشاهده کرده است.

که این قبیل بیماران تاریخچه فردی و اختلال صدای خود را با یک حالت لبخند نسبتا ثابت، و با تمایلی برای ذکر مشروح تاریخچه بیماری شرح می دهند که معمولا این حالت در بیماران عادی دیده نمی شوند تاریخچه ای از یک بیمار 42 ساله که به نظر می رسد اشکالات صدای او به طور مستقیم به علت مرگ کودک 10 ساله ی او می باشد و در زیر شرح داده شده است:

بیمار آنچه را که وقتی پسر او به علت ابتلا به ذات الریه شدید در بیمارستان بستری شده بود شرح می دهد:

او وشوهرش برای صرف یک فنجان قهوه به فروشگاه بیمارستان رفته بودند، وقتی که آن ها به اطاق کودک برگشتند مشاهده کردند که وقتی آن ها در اطاق نبوده اند، کودک فوت شده است به علت شوک وارده به زن او چند روزی قادر به صحبت کردن نبوده است.به تدریج پس از چند هفته صدای او بهبودی حاصل کرد. چند سال بعد کودک دوم او نیز به علت ذات الریه بستری شده بود وقتی که کودک را به بیمارستان می بردند این زن برای صحبت کردن با اشکالات شدیدی مواجه شد که این اختلال با اشکالاتی که او پس از مرگ کودک اول با آن مواجه شده بود شباهت داشت. این اشکالات صدا چند سالی به طول انجامید و هیچ گونه بهبودی در آن رخ نداد این بیمار ضمن این که به طور ممتد نفس خود را با فشار و زور بیرون می داد. نسبتا آرام و با لبخند در چهره صحبت می کرد این بیمار هیچ گونه آواسازی طبیعی نداشت ، مگر زمانی که می خندید و آن هم به کرات. او از این آواسازی نسبتا راحت ( درخندیدن) به عنوان آغازگر برای پاسخ های کلامی خود استفاده می کرد.

تلاش های بعدی گفتاردرمانی(صدادرمانی) که در اواخر با روان درمانی توام شده بود. در تغییر دیسفونی اسپاستیک این بیمار، (خانم) نتیجه بخش نبوده اند.اگر قرار بود این بیمار امروزه درمان شود با توجه به این که او چند سالی به دیسفونی اسپاستیک مبتلا بوده است، برای قطع عصب راجعه حنجره ای به کمک عمل جراحی و متعاقب آن گفتاردرمانی مورد مناسبی است. به نظر می رسد که اشکالات دیسفونی اسپاستیک خفیف و تازه شروع شده با گفتاردرمانی علامتی که کاهش سفتی (Relaxation) را با روش های خاص صدا درمانی ادغام کرده باشد بهتر درمان می گردد.

نوع باز کننده دیسفونی اسپاستیک معمولا با گفتاردرمانی ای که به منظور تلاش برای آواسازی طرح ریزی شده باشد به طور موفقیت آمیز درمان می گردد، به نظر می رسد که در اثر یک آواسازی کاملا راحت اسپاسم های بازکننده ( دیسفونی اسپاستیک نوع بازکننده) به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.

  فاطمه برزو   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  سید صادق رحیمی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  لیلا گنج ها   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  محمد معصومی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  حسین نظری   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  مهدیه درزی رامندی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  مجید گلی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  زهرا صدیق   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  مریم نظری   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  فاطمه ضیغمی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  اعظم محمدی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  زینه سادات فرقانی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  اعظم برخوردار   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  فاطمه سادات سجادی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  حمید میلادی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  ملیحه کافی میبدی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  عادله واعظی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  الهام محمد امینی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  غیاث الدین علیجانی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  فاطمه ضیغمی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  محمد حسن قنبری   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  زهرا وطن دوست   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  سمانه دهقانی گلستانی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  زینب فراهانی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  فائزه خداپرست   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  مهدیه دانشور   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  اکبر پویافر   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  سهیلا نیازی   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  حامد پورکرمیان   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

  مرضیه داشاب   بهترین کلینیک گفتاردرمانی استان | کلینیک گفتاردرمانی 

Related posts