هیدروسفالی|آغازطرح سنجش سال98|گفتارتوان گستر در هفت تیر کرج09121623463

هیدروسفالی|آغازطرح سنجش سال98|گفتارتوان گستر در هفت تیر کرج09121623463

 

هیدروسفالی(به انگلیسیHydrocephalus) در پزشکی به وضعیتی گفته می‌شود که مایع مغزی-نخاعی تولید شده در شبکه کوروئید٬ بیش از اندازه در بطن‌های مغزی و دیگر حفره‌های مغز انباشته گردد و منجر به افزایش حجم آن‌ها شود. این افزایش حجم اشغال شده توسط مایع در سیستم عصبی مرکزی و بویژه مغز می‌تواند ناشی از اختلال در توزیع٬ تشکیل٬ جریان یا جذب مایع مغزی-نخاعی باشد و پی‌آمد آن افزایش فشار درون جمجمه و آسیب‌های مغزی و حتی مرگ است. هیدروسفالی در کودکان زیر دو سال به‌خاطر بازبودن سوچورهای کرانیکال(درزهای استخوان جمجمه) منجربه بزرگ شدن غیرطبیعی جمجمه شده ولی در بزرگ‌سالان با اختلال در راه رفتن و حافظه نمود میابد. هیدروسفالی در کودکان بیشتر بعلت ناهنجاری مادرزادی کیاری*[۱]٬ تنگی در مجرای مغزی(سیلویوس) مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطنی پدید می‌آید. بزرگ شدن بالای سر همراه‌با نازک شدن استخوان‌های جمجمه و جدا شدن سوچورها و در موارد پیشرفته‌تر آتروفی اپتیک و اختلال در حرکت چشم‌ها و مشکل در تعادل و راه رفتن کودک٬ دیده می‌شود.

نشانه و علت‌ها

علائم در سنین مختلف متفاوت است در شیرخواران به صورت افزایش سریع در اندازه دور سر یا بزرگ شدن غیر طبیعی اندازه سر باشد. در کودکان و بالغین شامل علایم افزایش فشار درون‌جمجمه مانند سردرد٬ استفراغ٬ تهوع٬ خیز پاپی٬ انحراف چشم‌ها به پایین٬ اختلال در تعادل٬ عدم هماهنگی اختلال در شناخت٬ کاهش حافظه٬ خواب‌آلودگی یا کما می‌باشد. علائم بالینی در هیدروسفالی با مزمن شدن تفاوت میابد. دیلاتاسیون و گشادی نوع حاد بطنی بیشتر خودرا با علائم غیراختصاصی و علائم افزایش فشار درون‌جمجمه‌ای نشان می‌دهد. در مقابل ممکن است دیلاتاسیون نوع مزمن(به ویژه در افراد مسن) بدون نشانه و بی سروصدا مثلاً با سه‌گانه حکیم(تریاد آدامز) آغاز شود. تریاد آدامز یا سه‌گانه حکیم شامل سه نشانه است: بی‌اختیاری در ادرار٬ اختلال در راه رفتن٬ گیجی و منگ بودن و در زبان عام با نام خیس٬ لرزان٬ دیوانه نیز عنوان می‌گردد.

در نوزادان كه هيدروسفالي اغلب بدنبال انسدادهاي مادرزادي در مسير مايع مغزي نخاعي بروز مي‌كند، مهمترين علامت بزرگ شدن غير عادي سر است. گاهي نوزادان دچار استفراغ نيز مي‌شوند. در سنين بزرگتر بدليل آنكه استخوانهاي سر به يكديگر چسبيده‌اند، افزايش مايع مغزي نخاعي باعث افزايش فشار داخل جمجمه شده و بيمار دچار سردرد مي‌شود. استفراغ و اختلال بينايي نيز بدنبال افزايش فشار داخل جمجمه بروز مي‌كند. در صورت عدم درمان بيمار به اغما رفته واحتمال مرگ وجود دارد.

علت‌شناسی

اتیولوژی هیدروسفالی بیشتر شامل سه ویژگی است:

  • تولید بیش از اندازه مایع مغزی-نخاعی(لیکور مغز): با نام هیپرپروداکتیو که بیشتر در کودکان دیده می‌شود و بیشترین دلیل٬ وجودکارسینوم یا پاپیلوم در شبکه کوروئید است.
  • انسداد در مسیر گردش مایع: بیشتر بدلیل بسته‌شدن کانال یا مجرای سیلویوس(بین بطن سه و چهار) رخ‌داده و در نوزادان٬ بیشتر دیده می‌شود.
  • کاهش سرعت و قدرت بازجذب مایع
  • آلودگی مادر باردار به انگل، مانند توکسوپلاسما، و انتقال آن از طریق جفت به جنین
  • آنیمياى دوران جنینی (ناشى از ناسازگاری بین خون مادر و جنین و تولید آنتی بادی از طرف مادر بر علیه جنین)

انواع

  • هیدروسفالی مرتبط یا غیر انسدادی: بسته بودن جریان مایع مغزی-نخاعی در ناحیهٔ ساب آراکنوئید و بزرگ شدن همه بطن‌های مغز و افزایش فشار دراطراف مغز و نخاع پی‌آمد آن است.
  • هیدروسفالی انسدادی یا غیر مرتبط: بسته‌شدن کانال(آکوداکت) یا مجرای سیلویوس بین بطن سه و چهار مغز است و چون در آن ارتباط بین‌بطنی قطع می‌شود٬ با نام غیرمرتبط شناخته می‌شود.
  • هیدروسفالی ایدیوپات (بدون علت خارجی)

 


behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در میان‌جاده
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در شنبه‌دژ
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در نوزمین
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در سیاه کلان
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در کسین
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در کارخانه قند
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در حسین‌آباد مهرشهر
اسم و آدرس بهترین کلینیکهای گفتاردرمانی کرج در جو مردآباد

Related posts