بتامتازون|فرهنگ دارویی موثر در مداخلات گفتاردرمانی-کاردرمانی-گفتار توان گسترکارخانه قند 09121623463

بتامتازون|فرهنگ دارویی موثر در مداخلات گفتاردرمانی-کاردرمانی-گفتار توان گسترکارخانه قند 09121623463

 

بتامتازون دارویی است که به صورت آمپول، پماد، لوسیون، کرم، ژل، قطره و… در بازار موجود است. این دارو سیستم ایمنی را سرکوب می کند و دارای خواص ضد التهابی می باشد. در ادامه این مطلب به پماد بتامتازون می پردازیم و با هر آنچه که لازم است در مورد این دارو بدانید، آشنا خواهید شد.

اطلاعات دارویی پماد بتامتازون

از بتامتازون برای درمان انواع بیماری ها مخصوصا انواع حساسیت ها استفاده می شود. از پماد بتامتازون برای رفع انواع ناراحتی ها و التهابات پوستی مثل پسوریازیس، اگزما، خارش، خشکی، قرمزی و… استفاده می شود. برای رفع التهابات مفصل و تسکین درد و رفع خشکی آن، داروی بتامتازون را به مستقیما به داخل مفصل تزریق می کنند. از داروی بتامتازون برای درمان انواع بیماری های غدد داخلی مثل غده هیپوفیز، فوق کلیه و … همچنین برای درمان اختلالات خونی هم به کار می رود.
مصرف بتامتازون در دوران بارداری و شیردهی

  مکانیسم اثر بتامتازون

داروی بتامتازون دارای فسفات سدیم و یک کورتیکو استروئید قوی می باشد که سیستم ایمنی را سرکوب می کند و دارای خواص ضد التهابی است. کورتیکو استروئید از دیواره سلول ها نفوذ کرده و به گیرنده های آن ها وصل می شود. با DNA سلول ها ترکیب شده و موجب افزایش آنزیم هایی می شود که واکنش های التهابی را مهار می کنند و بدین ترتیب علائم التهابی نیز کاهش می یابند.

 

 

موارد مصرف پماد بتامتازون

مقدار و نحوه مصرف

پماد بتامتازون را با تجویز پزشک تهیه و طبق نظر وی مصرف کنید زیرا مقدار و نحوه مصرف بتامتازون بر حسب نوع التهاب و ناراحتی پوستی متفاوت است. معمولا بزرگسالان یک تا سه مرتبه در روز و کودکان نیز یک مرتبه در روز از این پماد استفاده می کنند. اثرات درمانی این پماد 12 ساعت بعد از استفاده شروع می شود و تا 24 ساعت نیز اثر دارو باقی می ماند.

عوارض بتامتازون

مصرف کم و یا متوسط از داروی بتامتازون در کوتاه مدت عوارضی ندارد. اما اگر مقدار مصرف این دارو زیاد شود و یا برای مدت طولانی تری از آن استفاده گردد، عوارضی مثل ضعف عضلانی، شکننده شدن استخوان ها، زخم معده، افزایش وزن، سوء هاضمه، پیدایش سندرم کوشینگ، گلوکوزوری، هیپرگلیسمیا و نازک شدن پوست می شود.

مصرف بتامتازون معمولا بی خطر است اما اگر در طولانی مدت از آن استفاده شود منجر به ایجاد واکنش های پوستی مثل سوزش، قرمزی و خارش، بی حسی، تحریک شدن پوست، تاول، آتروفی (تحلیل رفتن) پوست، رشد موی زائد، آکنه و… می شود.

عوارض مصرف داروی بتامتازون

تداخل دارویی

  • مصرف خوراکی و یا تزریق داروی بتامتازون اثرات داروهای سیستم عصبی، ضد انعقاد، ضد فشار خون، ضد تشنج، ضد دیابت و انسولین را کم می کند.
  • تزریق همزمان داروی بتامتازون با انواع واکسن ها واکنش های جدی را ایجاد می کند.

موارد عدم مصرف

اگر با موارد زیر مواجه هستید قبل از مصرف داروی بتامتازون پزشک خود را در جریان قرار دهید.

Related posts