به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر جلالی روند تزریق واکسن کرونا در این شهرستان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت : بابل از جمله شهرهای پیشرو در تزریق واکسن کرونا در سطح کشور به شمار می‌رود.

دکتر سیدفرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت : شهرستان بابل در واكسيناسيون كرونا از وضعیت بسيارمطلوبی در کشور برخوردار است و این روند با توجه به تراکم جمعیت شهرستان با سرعت قابل قبولی در حال انجام است.

 وی ادامه داد: از مجموع ٢٢٣٢١٥ تزريق واکسیناسیون عمومی تعداد ۱۴٩٧٠٨ ترريق نوبت اول و ٧٣٥٠٧ تزريق نوبت دوم انجام شده است.بعبارتى در حدود ٣٧ درصد مردم شهرستان بابل حداقل يك تزريق و درحدود ١٨ درصد مردم هر دو تزريق انجام شده است كه هر دو امار از ميانگين كشورى بسيار بهتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: همچنین ۶ هزار دز واکسن ایران کوبا در مرحله کارآزمایی به همشهریان عزیز تزریق شده است.

دکتر جلالی افزود: انواع واکسن تحویلی و تزریق روزانه در بابل سینوفارم، آسترازنکا، اسپوتنیک، پاستور و برکت می باشد.

وی ادامه داد: بابل به عنوان دروازه ورودی کرونا به استان مازندران در روزهاى اخیر از پیک موج پنجم کرونا عبور کرده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: برای سرعت بخشی به تزریق واکسن، دو مرکز تجمیعی در مصلاى بزرگ شهر بابل و سالن ورزشی شهید شجاعیان دانشگاه علوم پزشکی بابل فعال است و همچنین مرکز خودرویی تزریق واکسن کرونا در پارک پردیس از جمله مراکز تجمیعی دیگری است که خدمت رسانی می کند.

دکتر جلالی ادامه داد:علاوه بر این ، ۴۰ مرکز بهداشت شهری و روستایی هم همچنان کار تزریق واکسن را ادامه می دهند و در مجموع در حال حاضر تزریق روزانه واکسن کرونا در بابل به روزانه حدود ٦٠٠٠ فرد رسيده است.و تا روزانه ١٠٠٠٠ نفر قابل افزايش است.

این مسئول گفت: به منظور تسریع در روند واکسیناسیون یک مرکز دیگر در محل سپاه ناحیه بابل در حال آماده سازی است که در روزهای آینده آماده خدمت رسانی در تزریق واکسن کرونا خواهد شد.

وی افزود: از ۱۲ روز گذشته کاهش بستری روزانه بیماران کرونایی شروع شد و در سه روز گذشته با تلاش کادر بهداشت و درمان شاهد ترخیص ۵۴۴ بیماران کرونایی بستری و سرپایی بودیم.

این مسئول بیان داشت: در موج پنجم کرونا که بستری بیماران کرونایی بابل به رقم بی سابقه نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ نفر رسیده بود که با توجه به تکمیل شدن ظرفیت تخت های کرونایی  مرکز موقت بستری با ظرفيت ١٠٠ تحت در سالن مخابرات استان مازندران در بابل راه اندازى و مورد بهره بردارى قرار گرفت.

دکتر جلالی با بیان این که  در حال حاضر رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان از قبل از موج پنجم بهتر شده است و به ۶۰ درصد افزایش یافته است، افزود: انتظار می رود که شهروندان حساسیت ها را مد نظر قرار داده و این آمار باید به بالای ۹۰ درصد افزایش یابد تا شرایط مطلوبی بدست آید.

وی اظهار داشت: ترخیص جهشی بیماران کرونایی از مراکز درمانی با حال عمومی مساعد نباید مردم را نسبت به رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی بی توجه کند و این می تواند آمار بستری را افزایش دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: در حال حاضر ویروس جهش یافته لامبدا در بیخ گوش ما در کشور ترکیه گزارش شده است و همچنین در ۵۰ کشور دنیا این ویروس جهش یافته تاخت و تاز می کند که در آرژانتین و پرو بسیار مرگ آفرین بوده است.

این مسئول گفت: اگر کشور ما دچار موج ششم کرونا شود بدون تردید ویروس جهش یافته لامبدا زمینه ساز آن خواهد بود و مردم به صورتی جدی نسبت به این مسئله حساس باشند و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.منبع