روز جهانی سالمند

سالمندان و بهره مندی آنها از فناوری دیجیتال

شعار امسال “بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال”

کلمه های ” سالمند ” و ” دیجیتال ” بندرت با هم ذکر می شوند.

سالمندان از فناوری دیجیتال و شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با خانواده، گذران اوقات فراغت و فعالیتهای تفریحی و دسترسی به اطلاعات و اخبار استفاده می کنند. حتی گروه زیادی نیز به صورت آنلاین خرید می کند.

نوآوری در خدمت سالمندی:

علاوه بر تلفن های هوشمند و رایانه های قدیمی که بسیاری از ما قبلاً از آنها استفاده می کردیم، دستگاه های مخصوصی نیز وجود دارند که با افزایش سن، به سالمندان کمک می کنند.

مثلا :

سنسورهای هشدار دهنده خانگی که خطرات سقوط سالمندان را تشخیص و اطلاع می دهد .

انواع وسایل موجود و کاربردی که به وسیله اینترنت اشیا کنترل می شوند و کار را برای سالمندان آسان تر می کنند.

دستگاه های پوشیدنی مانند ساعتهای هوشمند، امنیت و آرامش خاطر را برای سالمندان و عزیزانشان تضمین می کنند.

خانواده و دوستان با افزایش سن بزرگترهایشان نقش اصلی را در حمایت از سالمندان داشته و خواهند داشت . فناوری دیجیتال برای این مورد می تواند ارزش افزوده ایجاد کند و تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی آنان بگذارد.

این ارتباط، رابطه سالمندان و دایره اجتماعی آنها را تشدید می کند. همچنین ، مداخلات مراقبین را در صورت لزوم آسانتر می کند ، برای مثال پیامدهای مربوط به سقوط را محدود می کند.

فناوری در زمینه صدا 

فن آوری صوتی به سالمندان کمک می کند تا به سادگی و بصری با فناوری ارتباط برقرار کنند و از این طریق بخشی از استقلال خود را به دست بگیرند. 

به عنوان مثال امروز  دستیاران صوتی با پخش موسیقی مورد علاقه سالمندان می توانند استرس را کاهش دهند. علاوه براین، تحولات فناوری بازار کار، شرایط اشتغال و کسب درآمد را برای سالمندان  ساده تر کرده است.

دیجیتالی شدن گسترده جامعه به این معناست که سالمندان فناوری را به عنوان یک راه حل واقعی برای حفظ استقلال و سلامت خود می بینند.

 آنها مایل به پذیرش اشیاء هوشمندی هستند که فعالیت های  آنها را ردیابی می کنند.

ما باید به خانه ها به عنوان فضایی در حال تحول فکر کنیم که در آن اتوماسیون خانگی، اطلاعات و ارتباطات، آژیرهای دزدگیر و اشیاء هوشمند همه بدون دخالت در آزادی های فردی با سالمندان زندگی می کنند.

این تحولات دیجیتالی روند بازار را که از قبل قابل برنامه ریزی است تقویت می کند. یک اتفاق ساده می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرممنبع