به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لارستان، دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت تزریق دوز سوم واکسن اظهار داشت: واکسیناسیون نوبت سوم مکمل واکسیناسیون دو نوبت قبل است و برای همه مردم الزامی است که نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق کنند.

وی افزود: با تزریق نوبت سوم، میزان ایمنی در برابر ویروس کرونا در بیشتر موارد به بالاتر از ۹۰ درصد می رسد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن تشکر از مردم بابت همکاری در کنترل بیماری کرونا در دو سال اخیر گفت: در واقع، نقش اول در کنترل این بیماری را مردم ایفا کردند.

دکتر گویا تصریح کرد: همه ما می دانیم که ویروسی که الان با آن مواجهیم ویروس سرکش و مرموزی است که می تواند به سرعت تغییر چهره دهد، علایم بالینی مختلفی ایجاد کند و از دست سیستم ایمنی بدن انسان به روش های مختلف فرار کند، به طوری که مراقبت و کنترل آن برای دنیا بسیار سخت و دشوار شده است.

وی خاطرنشان کرد: جهش های متعددی که این ویروس پیدا می کند باعث می شود که قابلیت سرایت آن تغییرکرده و شدت بیماری زایی اش هم متفاوت شده و گاهی اوقات شدیدتر و گاهی اوقات خفیف ترمی شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: مهم این است که شناخت ما از این ویروس روز به روز بیشتر شود و بتوانیم راه های سرایت آن را کنترل کنیم و بیماری ای که ایجاد می کند را به بهترین شکل ممکن درمان کرده و قدرت سرکشی آن را کاهش دهیم.

دکتر محمدمهدی گویا تصریح کرد: یکی از مهم ترین سلاح های بشر برای مقابله با این ویروس، واکسیناسیون سراسری است؛ تجربه دنیا و همچنین کشورمان نشان داده است که هر قدر پوشش واکسیناسیون بالاتر باشد سرایت بیماری کمتر شده و مرگ و میر ناشی از بیماری نیز کاهش می یابد.

 

نزدیک به ۱۱۲ میلیون دز واکسن تزریق شده است

وی خاطرنشان کرد: تا چهار ماه قبل حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفر در ایران یک نوبت واکسن را دریافت کرده بودند، اما در حال حاضر، پوشش واکسیناسیون در ایران بسیار بالاتر رفته و حدود ۱۱۲ میلیون دز واکسن تزریق شده است که رقمی حدود ۹ برابر بیشتر از چهار ماه قبل است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: این دستاورد جز با استقبال مردم دست یافتنی نبود که خوشبختانه ثمرات آن را هم مشاهده می کنیم، به طوری که موارد ابتلا به بیماری کاهش یافته و مرگ ناشی از بیماری به کمتر از ۱۰ درصد نسبت به چهارماه قبل رسیده است.

 

بیش از ۷۰ درصد مردم دو نوبت واکسن دریافت کرده اند

دکتر گویا با اشاره به این که در حال حاضر دو سلاح اصلی برای مبارزه با این بیماری، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون است، گفت: تاکنون پوشش بسیار خوبی برای دو نوبت واکسیناسیون در کشور ایجاد کرده ایم و بیش از ۷۰ درصد از مردم دو نوبت را دریافت کرده اند.

وی با اشاره به این که با تزریق سه نوبت واکسن مردم کمتر به کرونا مبتلا می شوند اظهار داشت: تجربه جهانی ثابت کرده است که بیماری شدید و مراجعه به بیمارستان یا بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه (ICU) و از همه چشمگیرتر میزان مرگ با تزریق نوبت سوم به حداقل می رسد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر تصریح کرد: خوشبختانه حدود دو ماه است که واکسیناسیون نوبت سوم در کشور آغاز شده است، اما متاسفانه اتفاق دیگری که در دنیا رخ داده و احتمال می دهیم به زودی ایران هم با آن مواجه شود ورود سویه اومیکرون است.

 

مبتلایان اومیکرون طی دو روز دو برابر می شوند

دکتر محمدمهدی گویا خاطرنشان کرد: سویه اومیکرون قابلیت سرایت بسیار بالاتری نسبت به سویه های قبلی دارد. وقتی ویروس وارد کشوری می شود شاخصی را برای قابلیت سرایت آن اندازه می گیرند که آن شاخص، زمان دو برابر شدن تعداد مبتلایان به ویروس است. این شاخص، یعنی دوبرابر شدنِ مبتلایان در سویه اومیکرون طی دو روز اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه این شاخص نشانه بسیار نگران کننده ای از سرایت ویروس است، اظهار داشت: با توجه به آنچه تاکنون در رابطه با این ویروس مشاهده شده و کشورهایی که به سرعت یکی پس از دیگری موارد ابتلای به این ویروس را گزارش می کنند از جمله کشورهای همسایه همچون ترکیه، پاکستان، امارات و عمان، انتظار داریم مردم پروتکل های بهداشتی را این بار با حساسیت بیشتری رعایت کنند و از این مهم تر این که واکسیناسیون نوبت سوم را جدی بگیرند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با تامین کافی واکسیناسیونِ کسانی که لازم است نوبت سوم واکسن را دریافت کنند، تمام گروه های سنی تعیین شده که تاکنون گروه سنی بالای ۴۰ سال بوده و به تدریج گروه های سنی زیر ۴۰ سال هم به آنها اضافه خواهند شد را تحت پوشش قرار دهد.

دکتر گویا افزود: به این ترتیب نگرانی در مورد ابتلای به سویه اومیکرون و گسترش موج بعدی بیماری به حداقل می رسد؛ بنابراین نوبت سوم واکسیناسیون به اندازه نوبت های اول و دوم اهمیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: تقاضای ما از مردم این است که فرصت را از دست ندهند و هرچه سریع تر به مراکز مراجعه کرده و واکسیناسیون نوبت سوم خود را هم انجام دهند.

image_printمنبع